Yeni doğan köpek bakımı için sizlere 9 maddelik yazı dişi hazırladık. Gelin birlikte yeni doğmuş köpek yavrusunu neler beklediğini konuşalım.

Bir köpek sahibi olarak, hayatınızın neredeyse tamamen değiştiğini göreceksiniz. Yavru köpeğinizin hızla büyümesini ve öğrenmeye çalışmasını heyecanla ve zevkle takip edeceksiniz. Köpek sahibi olmanın en heyecan verici dönemi yavrunun ilk senesidir sanırım.

  1. Sahiplenme Günü

Köpeğinizi evlat edindiğiniz gündür. Hem köpeğiniz için hem de sizin için önemli bir gündür. İlk gün köpeğinizin evi keşfetmesi için ona zaman tanıyın. Evdeki mobilyaları, ayakkabı ve kablo gibi eşyalarla uğraşmaması için odaya oyuncak ve çiğneme kemikleri bırakın.

Yavru köpeğinizin yeni evini tanımaya çalıştığı bu ilk günlerde sizlerin biraz sabırlı olması gerekiyor. Henüz kendisinden neler beklendiğini anlamamış ve yabancı olduğu bir ortamda olmaktan dolayı epey stresli olacaktır. Bu stresle başa çıkması için ona ilginizi ve sevginizi göstermeniz süreci hızlandıracaktır.

  1. Veterinerle Tanışma

Yavru köpekler ilk senelerinde çok miktarda aşıya ihtiyaç duyarlar, bu yüzden en kısa sürede köpeğinizi veteriner ile tanıştırmalısınız. Ayrıca, sağlık ve bakım hakkında veterinerinizden bilgi alabilir ve herhangi bir aksilik olduğunda yardım alabilirsiniz.

Köpek sahiplenirken size bir karne verilmesi gerekir, eğer karne verilmemişse veterinerinizden de alabilirsiniz. Köpeğinizin aşıları kullandığı ilaçlar bu karneye not alınır. Köpeğiniz ilk aşısını yaklaşık olarak 8 haftalıkken alacak fakat birkaç hafta sonra güçlendirici tabletler kullanması gerekebilir.

  1. Ev Eğitimi

Güzel bir eğitim ile yavrularınız 2 ila 3 ay arasında tuvalet eğitimi alabilir. Ev içerisinde bir kaza yaşamadan yavrunuza tuvalet eğitimi vermeye başlayın. Tuvaletini yapana kadar dışarıda gezdirin ve tuvaletini yaptığında onu sevgi ve mama ile ödüllendirin. Evde tuvaletini yaparsa, köpeğinize kızmadan ve onunla konuşmadan temizleyin böylece ilgi çekmek için tuvalet yapmayacaktır. Sonunda tuvaleti geldiğinde dışarı çıkmak istediğini belli edecektir işte o zaman tekrar bir ödül verin.

  1. Yabancı Köpeklerle Sosyalleştirin

Sosyalleşme konusunda ilk 12 ay çok önemlidir. Yavru köpekler 3 aylık olmadan diğer köpeklerle tanışmaya başlamalıdır. Burada önemli olan 7-8 haftalık olana kadar başlanmamasıdır. Çünkü köpeğinizin ilk aşıları yapılmadan yabancı köpeklerle tanışmamalıdır.

Başlangıç aşamasında küçük cins köpeklerle, yavru köpeklerle veya tanıdık kişilerin sakin köpekleriyle sosyalleşmesi iyi başlangıç aşaması olacaktır. Yavru köpeğimiz köpeklerle sosyalleşme konusunda tecrübe kazana kadar bu şekilde güvenli ortamlarda kalmalıdır.

  1. İsmini Öğretin

Köpeğinizin ismini öğrenmesi sizin vereceğiniz eğitime bağlı olarak birkaç hafta sürebilir. Köpeğinizin kafasının karışmaması için ismini öğrenene kadar onu başka lakaplarla çağırmayın (oğlum, kızım, aşkım gibi).

  1. Bebeklik Dişlerine Veda

Evet, yanlış duymadınız köpeklerin de süt dişleri vardır. Süt dişleri 4. ayda dökülmeye başlar ve 7. aya kadar yetişkin köpek dişlerine sahip olması gereklidir. Bu süt dişlerini sağda solda görmezseniz telaşlanmayı çünkü dişlerini yutacaklardır. Bu dişler çok küçüktürler.

Köpeğinizin yetişkin dişleri tamamlandığında diş fırçalama işlerine başlamanız sizin için iyi olacaktır. Küçük yaşta bu alışkanlığı kazanırsa ileride rahat edersiniz. Köpeklerin dişleri fırçalanmazsa ileride nefes kokusu sorunları görülebilir.

  1. Kısırlaştırma

Yavru köpekler 8. haftadan sonra kısırlaştırmaya elverişli hale gelirler. Bazı büyük köpek cinslerinde kemik gelişimi ve olgunluk için tavsiye edilmektedir.

  1. Eğitim

Yavruluk dönemindeki eğitimler çoğunlukla sosyalleşme ile ilgilidir. Fakat 7-8 ayını bitirmiş köpekler artık eğitim için hazırdır. Dilerseniz uzman bir köpek eğitmeni ile çalışabilirsiniz. Ya da evde kendiniz eğitmeyi deneyebilirsiniz. Sitemizde eğitim kategorisinde ihtiyacınız olacağını düşündüğümüz yazılar hazırlıyoruz. Bu yazıları kendinize rehber alabilirsiniz.

  1. İlk Doğum Günü Partisi

Köpeğiniz sonunda 1 yaşında! Bu aşamaya kadar yukarıda saydığımız maddeleri başarmış olmak çok önemlidir. Köpeğinizin sevgi dolu ve iyi huylu bir karaktere sahip olması için ilk 8 maddeyi dikkatlice okumalısınız. Köpeğiniz için sıradaki çağ ergenlik dönemi. Biraz hiperaktif ve oyuncu olacağı bir dönem olacaktır, ama sabırla birlikte aşmaktan başka çare yok.

Artık sırada ne var? Köpeğinizin yetişkinlik yıllarında sizi ne bekliyor? Bu tamamen size bağlı isterseniz birlikte seyahate çıkın, isterseniz bisiklet gezilerine gidin, isterseniz denizde yüzmeye. Gelecekte ne olursa olsun, güzel ve zor zamanlarda birlikte olun.