Köpek eğitimi ne kadar önemli ise oyun ve eğlence de o kadar önemlidir. Eğitimlerinizi oyun şeklinde yapmak önemlidir ama bazen sadece eğlenmek için köpeğinize izin vermelisiniz.

Oyunlar köpeğinizin egzersiz ve zihinsel rahatlama ihtiyacını karşılar. Ayrıca köpeğinizle sizin aranızda bir bağ kurmak için harika bir yoldur. Köpeğinizle birlikte oyun oynamak, can sıkıntısı ve bundan kaynaklı davranış sorunlarını önler.

Köpek oyunlarının bazıları iç mekanda bazıları ise dış mekanda yapılabilir. Bu oyunların nasıl oynanacağını köpeğinize öğretebilirsiniz. Tabi önce bazı temel komutları öğretmek gerekir.

Köpeğinizin enerjisini atacağı ve eğleneceği bazı oyunları sizler için yazdık.

Çoğu köpeğin bu oyuna doğal içgüdüsü vardır. Doğal içgüdüsü olmayan köpeklere de oyun öğretilebilir. Bu oyun neredeyse her mekanda oynanabilir. Bir tenis topu olabilir ama koşmayı seven köpekler için Chucklt toplar öneririz.

Halat çekme oyununu sevmeyen köpek neredeyse yoktur. Köpeğinizin enerjisini atarken eğlenebileceği bir oyundur. Bu oyunda dikkat edilmesi gereken konu köpeğinizin “bırak” komutunu bilmesidir. Oyun için sağlam bir çekme halatı oyuncağı bulun. Köpeğinizin kendine güvenmesi ve sıkılmaması için arada kazanmasına izin verin.

Saklambaç oyunu sadece çocuklar için değil köpekler için de çok eğlenceli bir oyundur. Ayrıca bekle, otur ve yat komutlarını çalıştırmak için çok başarılır bir yöntemdir. İlk önce köpeğinize çalışmak isteğiniz bir komutu verin. Mesela “yat” dediniz. Daha sonra yanınıza köpeğinizin sevdiği bir oyuncak, ödül maması tarzı şeyler alın ve saklanacak güzel bir yer bulun. Köpeğinizi “gel” komutu ile çağırabilirsiniz. Köpeğinizin ilgisini çekmek için oyuncaklarını ve mamasını kullanabilirsiniz. Son olarak köpeğiniz sizi bulduğunda onu heyecanlı bir şekilde severek ödüllendirmeyi unutmayın.

Bilindiği üzere köpekler çok iyi koku alır ve çoğu köpek ilginç şeyler bulmak için burunlarını kullanırlar. İlk önce köpeğinizi başka bir oda da veya sizi göremeyeceği bir yerde bırakın. Daha sonra köpeğinizin sevdiği bir oyun ya da nesneyi saklayın. Köpeğinizin yanına gidin ve onu aramaya teşvik edecek bir komut kullanın. Ben “nerede” komutu kullanıyorum. Siz isterseniz getir ve ya git bul gibi komutlar kullanabilirsiniz. Yardıma ihtiyacı olursa yeteri kadar aradıktan sonra sakladığınız alanı işaret edebilirsiniz.

Petshoplardan ve internet üzerinden bulabileceğiniz ahşap ödül saklama kutuları bulunuyor. Bu kutular değişen zorluk kademelerine göre bir bulmaca tarzındadır. Bir su şişesinden ve ya plastik kap ile kendiniz bile yapabilirsiniz. Oyuncakların içine köpeğinizin sevdiği atıştırmalıklardan koyun ve köpeğinizi onları çıkarması için teşvik edin. Bu oyun köpeğinizin beynini ve koku alma duyusunu harekete geçirir. Bu sayede köpeğinizin avlanma içgüdüsünü tatmin edersiniz.

Bonus: Köpeğinizin enerjisi çok mu yüksek? Çok zeki ama sizi çok mu bunaltıyor? Eğer durum buysa köpeğinizin bir hobiye ihtiyacı var. Rutin egzersiz ve oyunlar köpeğinizi tatmin etmiyor daha fazlasını istiyorsa, bu yola başvurabilirsiniz. Sizin köpeğiniz gibi enerjisi yüksek köpekleri bulun ve hangi köpeklerin uygun olduğuna karar verin daha sonra birlikte oynamalarını sağlayın.

Güvenliği Elden Bırakmayın

Köpeğinizle oynarken yorgunluk ve çok fazla soluk alıp-vermeye başlamışsa biraz yavaşlayın. Köpeğiniz yorgun, sinirli, gergin veya endişeli gibi görünüyorsa oyunu bitirin. Oyun sırasında çevrenize dikkat edin. Etrafınızda başka bir köpek ya da insan varsa ve köpeğiniz tasmasız ise bu durum tehlike oluşturabilir. Birlikte eğlenin ama dikkati elden bırakmayın!