Bırak komutu, köpeğinize sözlü olarak bir ipucu verildiğinde ağzındaki her şeyi bırakması demektir. Bırakma komutu köpek eğitiminde çok önemlidir. Bu komutu öğrenen köpeğiniz ağzına tehlikeli bir madde aldığında onu koruyabilmenizi ve halat çekme gibi oyunlar oynayabilmenizi kolaylaştıracak. Köpekler için bırak komutu öğrenmek birkaç dakikalık iş aslında. Bazı köpeklerin dikkati dağınık olabilir, bu süreçte sabırlı ve ısrarcı olmanız lazım. Bu eğitimde köpeğimize verdiğimiz mesaj “ağzındakini bırakırsan güzel şeyler kazanacaksın” demektir.

Eğitime Sevdiği Oyuncakla Başlayın

Başlarken köpeğinizin en sevdiği oyuncaklardan birini “al” diyerek ona verin. Köpeğiniz oyuncağı gördüğünde çok fazla heyecanlanıyorsa bırakın biraz oynasın, ama çok fazla da beklemeyin ki köpek oyuncaktan sıkılmasın.

Oyuncağı Bir Ödülle Değiştirin

Oyuncak köpeğinizin ağzındayken, elinizdeki ödül mamasını köpeğininiz burnuna kadar getirin ve oyuncağı bıraktığı gibi ödülü verin. Köpeğiniz iyi tepkiler vermeye başlayana kadar bu şekilde çalışmaya devam edin.

Bırak Komutu Kullanın

Ödül mamasını köpeğin burnuna yakın tutarken bırak komutunu yüksek bir tonla, net şekilde söyleyin. Bu şekilde biraz çalıştıktan sonra ödül mamasını biraz uzakta tutarak aynı eğitime devam edin. Eğer köpeğiniz komutunuza uyuyorsa, ödül mamasının mesafesini yavaş yavaş artırın. Son olarak ödül maması kullanmadan bırak komutu vermeyi deneyin. Bunu da başardıysa Köpeğinizi severek ödüllendirin.

Yere Bırakılan Eşyaya Gitmemek

Köpeğiniz bırak komutunda yeteri kadar ustalaşmadan bu eğitime geçmeyin, bırak komutunun bir sonraki seviyesi denilebilir. Köpeğinizi yat komutu ile oturtun ve elinize ödül maması alın hatta köpeğiniz yatarken 1-2 mama verebilirsiniz. Daha sonra oyuncağını ondan biraz uzağa bırakın. Köpeğiniz oyuncağı almaya gelirse oyuncağın üzerine elinizi koyun ve hayır deyin eğer köpeğiniz tekrar yatarsa ödül verin. Eğitim sırasında köpeğinize eşyayı almaya giderse, ondan almaya çalışmayın ve kızmayın. Unutmayın köpekler olumlu pekiştirmelere çok iyi yanıtlar verirler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğin ağzından asla zorlayarak bir oyunca veya başka bir şey çıkarmaya çalışmayın, özellikle kafasını tutarak almaya çalışmayın. Asla bir köpeğin çenesini eliniz ile açmaya çalışmayın. Bunlar, köpeğinize yanlış bir mesaj verir. Köpekler bu davranışı oyun veya ceza olarak algıya bilirler. Üstelik büyük ihtimalle köpeğinizi hırslandırıp daha sıkı tutmasına hatta yutmasına sebep olabilir. Ayrıca fazla hırslanan köpeğin sizi bile ısırma ihtimali olduğunu unutmayın. Eğer köpeğinizin ağzında ona zarar verebilecek bir şey gördüyseniz, komutlar vererek onu bırakmasını sağlayamadıysanız, yapabileceğiniz en iyi çözüm köpeğinizin önüne bir avuç dolusu mama koymaktır.

Köpek sahiplerinin en çok yaptıkları hata komutlar sözcüklerini eş anlamlı kelimelerle kullanmaktır. Örneğin bırak komutunu öğretmeye çalışırken sal artık demek gibi. Bu durum köpeğinizin kafasını karıştıracak ve komutu anlayamayacaktır.

Her eğitim de olduğu gibi burada da sabır ve ısrar önemlidir.