Köpekler havuç yiyebilir mi? Hem de nasıl yerler. Peki havucu köpeğimize nasıl vermeliyiz? Gelin şimdi detaylara geçelim.

Piyasada satılan köpek ödülleri, pek çok hayvan sahibinin ilgisini çekmektedir. Bu ödül mamalarına ek olarak organik ve köpeğinize zarar vermeyecek sebzeler de vardır. Havuç ta bu sebzelerden sadece birisidir. Uygun fiyatlı olması, düşük kalorili olması yüzünden veterinerler de bu sebzeyi onaylamaktadır.

İnsanlar için olduğu kadar, köpekler için de çok faydalı olan havuçlar, piyasada satılan ödül mamalarına güzel bir alternatiftir. Havuçların içerisinde neredeyse hiç yağ bulunmamaktadır. Bu özelliğinden dolayı yaşlı ve kilo sorunu olan köpekler için bire birdir. Yine de köpeğinize havuç verirken bir veterinerden izin alabilirsiniz.

Havucun Faydaları

Havuç içerisinde A vitamini, potasyum, lif ve diğer vitaminlerde bulunmaktadır. Ayrıca harika bir antioksidandır. Köpeğinizin görme yeteneğini ve göz sağlığını geliştirecek A vitamini bulundururlar. Yeterince A vitamini alamamak, göz enfeksiyonu ve görme kaybına neden olabilir. Bunlara ek olarak A vitamini evcil dostlarımızın bağışıklık sitemini güçlendirir ve cildini sağlıklı tutmakta yardımdı olur.

Havucun saymakla bitmeyen faydalarından biraz daha bahsedelim. Karbonhidratları, yağları ve proteinleri enerjiye dönüştürürken yardım eden B6 Vitamini ve de kanın pıhtılaşması için gerekli madde olan K vitaminini içerisinde bulundurur. Sağlıklı bir sindirim sistemi ve bağırsak hareketini düzenleyici özelliği de vardır. Çoğu kuru ve yaş köpek mamasında tüm bu özelliklerden dolayı havuç bulunmaktadır. Mamaların içerisinde havuçlar ile köpeğinizin vitamin ihtiyacı tamamen karşılanmasa da saymış olduğumuz faydaları nedeniyle mama formüllerinde kendine yer bulur.

Bitti mi? Bitmedi. Köpeğinizin havuç çiğnemesi diş sağlığına da faydalıdır. Çiğ havucu yemek için çokça çiğnenmesi gerektiği için köpeğinize güçlü dişler sağlamaktadır.

Köpeğinize Havucu Nasıl Vermelisiniz?

İster çiğ, ister buharda pişirin hangi yöntemi seçerseniz seçin köpeğinizin havuca bayılacağını söyleyebiliriz. Mamasının üzerine rendeleyerek koyabileceğiniz gibi suyunu sıkıp, köpeğinizin su kabına ilave edebilirsiniz. Böylece hem mamasının lezzetini artıracak hem de birçok faydalı besin değeri almış olacaklardır. Havucu kesmeden bütün vermek riskli olabilir. Özellikle küçük köpekler için ciddi bir boğulma riski bulunmaktadır. Eğer bütün ve ya büyük kesilmiş bir havuç verirseniz, köpeğiniz yerken yanında durmanızda yarar vardır.

Havucu, hem atıştırmalık hem de eğitim ödülü olarak kullanabileceğiniz gibi mamasının besleyiciliğini artırmak için de kullanabilirsiniz. Köpeğinize havuç vermeden önce mutlaka güzelce temizleyip yıkamalısınız. Havucun üzerindeki yabancı cisimler ve bakteriler köpeğinize zarar verebilir.

Veterinerler, köpeklerin diş düşürme dönemlerinde havuçları buzlukta dondurarak köpeklere vermeyi tavsiye ederler. Büyük köpekler içinde dondurulmuş havuç harika çiğneme oyuncağı olabilir. Havuç her ne kadar çok faydalı olsa da ölçülü olmakta fayda vardır. Fazla dozda vermeden önce veterinerinize danışmalısınız.

Olası Tehlikeler

Havuç içerisinde selüloz bulunmaktadır ve köpekler selülozu sindirmekte hiç başarılı değillerdir. Bu nedenle sindirimi kolaylaştırmak için rendelemek ya da püre haline getirmek akıllıca olur. Havucu pişirmekte hücre duvarını yıkar. Bu yüzden haşlayarak ya da buharda pişirerek köpeğinize servis edebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz vitamin ve mineralleri daha kolay elde eder. Havuçları pişirirken asla tuz, yağ gibi köpeğinize zarar verebilecek maddeler eklememelisiniz. Bu maddeler köpeğinizin midesini tahriş edebilir.