Köpekler dondurma yer mi? Daha doğrusu dondurma yemeleri güvenli mi?

Karşılaşabileceğiniz Sağlık Sorunları

Arada sırada az miktarda vanilyalı dondurma köpeğinize dokunmayacaktır. Fakat dondurma köpeklerin sık yiyebileceği bir şey değildir.

Yetişkin köpeklerin mideleri laktozu sindirmeye elverişli değildir. Yavru köpekler sindirebilirler fakat dondurma içerisindeki şeker yavru için de bir sorundur. Süt ürünü yiyen köpeklerde şişkinlik, gaz, ishal ya da kusma görülebilir. En çok karşılaşılan sorun gaz çıkarmadır. Dondurma hem kilo aldırması hem de şekerli olması nedeniyle, şeker hastalığı veya kilo sorunları olan köpekler dondurma yememelidir.

Yapay tatlandırıcı içeren tüm dondurmalar köpekler için tehlikelidir. Çikolatalı dondurmalar içerisinde çikolatanın sindirilemeyeceği için tehlikelidir. Kahve ve yeşil çaylı dondurmalar, içerisindeki kafein nedeniyle tehlikelidir. Üzümlü dondurmalar köpeğinizde böbrek yetmezliğine neden olabileceği için kesinlikle verilmemelidir. Ceviz ve bademli dondurmalar çok miktarda yağ içerdikleri için köpekler için uygun değildir.

Köpeklere Güvenli Şekilde Nasıl Dondurma Verilebilir?

Köpeğinize dondurma vermek istiyorsanız, sade vanilyalı ya da meyve aromalı dondurmalar deneyebilirsiniz. Köpeğinizin rahatsız olup olmayacağını anlamak için başlangıçta küçük miktarlarda vererek başlayın. Eğer köpeğinizin midesi süt ürünleri için uygun değilse muhtemelen 2 saat içinde şişkinlik, kusma, gaz, mide-bağırsak rahatsızlığı ve ishal görebilirsiniz.

Köpeğinize sıcak yaz aylarında kendi hazırladığınız dondurmalar verebilirsiniz. Muz, elma hatta yulaf gibi köpeğinize dokunmadığını bildiğiniz meyveleri doğrayıp, yoğurtla karıştırdıktan sonra dondurarak güzel bir köpek dondurması elde edebilirsiniz.

Köpeğiniz İzinsiz Dondurma Yerse Ne Yapılmalı?

Eğer köpeğiniz izniniz olmadan dondurma yerse sakin kalmaya çalışın. Yediği dondurmanın içeriğini araştırın ve ona zarar verebilecek bir şey var mı kontrol edin. Ayrıca köpeğinizin ne kadar dondurma yediğini bulmaya çalışın. Yediği dondurma içerisinde ona zarar verecek bir madde yoksa muhtemelen sorun olmayacaktır. Fakat yine de gaz çıkarma ve ishal sorunları görülebilir.

Eğer ki köpeğiniz yapay tatlandırıcılı, fıstıklı, kahveli, çikolatalı, üzümlü gibi ona zarar verecek dondurmalardan yediyse işler ciddi olabilir. Köpeğinizi en kısa sürede veterinere görüp, durumu açıklamada fayda vardır. Böyle bir durumda köpeğinizin kötüleşmesini beklememek akıllıca olacaktır çünkü zehirlenmiş olabilir.

Sonuç olarak, dondurma köpekler için iyi bir besin değildir. Muz, elma, yoğurt gibi ev yapımı dondurmalar tercih edilmelidir. Dondurma, köpekler için ciddi riskler içermektedir.

Hangi meyveler ile dondurma yapabilirim diye düşünüyorsanız, “köpekler meyve yer mi?” yazımızı mutlaka okumalısınız.