Köpeğinizi kaybetmek korkunç bir deneyimdir. Hem de bilerek kaçtığını fark etmek daha da korkutucudur. Eğer köpeğiniz kaçıyorsa nedenini anlamak ve nasıl durduracağınızı bulmanız gerekmektedir.

Tüm davranış sorunlarında olduğu gibi, yapılması gereken bu tutumun nedenini bulmaktır. Elbette bunu köpeğe soracak değiliz fakat köpeğimizin davranışlarından ve ırk özelliklerine bakarak bazı yorumlar yapılabilir.

Köpeğiniz Sıkılmış Olabilir

Çoğu köpek aslında sıkıldığı için kaçar. Onları oyalayacak bir şeyler bulamazlarsa, çok fazla yalnız kalırlarsa dışarıya çıkmak onlar için mantıklı hale gelir. Bu yüzden mahallede ufak bir yürüyüşe çıkarlar.

Köpeğinize oyalanacak bir şey vermezseniz, kendi düşüncelerini uygulamaya dökmeye başlarlar. Çoğu köpek böyle bir durumda yeni maceralar arayacaktır.

Bu sorunu köpeğinizle vakit geçirerek, ona uygun egzersizler planlayarak ve çiğne oyuncaklarıyla çözebilirsiniz.

Köpeğiniz Eş Arıyor Olabilir

Kısırlaştırılmamış olan erkek köpekler mahallede kendilerine sevgili aramaya çıkmak isteyebilir. Tam bir çözüm olmasa da köpeğinizi kısırlaştırabilir ya da ona bir dişi arkadaş bulabilirsiniz.

Erkek köpekler yakınlarda dişi kokusu alırsa çitten atlamaya çalışabilir, kaçmak için her yolu deneler. Kızgınlık içindeki dişiler de partner bulmak için kaçabilmektedir.

Köpeğinizin Avcılık İçgüdüsü Yüksek Olabilir

Çoğu köpek, tavşan, sincap veya potansiyel herhangi bir avı kovalamak için çılgına döner. Bu durum Huskyler gibi avcılık içgüdüsü yüksek ırklarda bu durum daha abartılı görülse de tüm köpekler küçük tüylü hayvanları kovalamaya bayılırlar.

Köpeğinizi bir avın peşinden koşarken serbest bırakmak, bu hobiden daha fazla zevk almaya sevk eder. Doğal olarak daha sonra köpeğinize avlanmayı bıraktırmak neredeyse imkansız olacaktır.

Köpeğinizi sık sık denetlemek, ona meşgul olacağı bir şeyler vermek ve bahçe çitlerini yükseltmek hayvanları kovalamak için kaçmasını önler.

Köpeğiniz Korkuyor Olabilir

Köpeğiniz ne kadar iyi huylu da olsa, korktuklarında kaçma eğilimi gösterebilir. Böyle olaylar genellikle fırtınalı havalarda ve havai fişeklerin atıldığı zamanlarda olmaktadır. Böylesine gürültülü patlamalar, en iyi huylu köpeklerin bile kaçmasına neden olabilmektedir. Çaresiz kalmış bir köpek pencereden atlayabilir hatta yüksek çitlere tırmanabilir.

Gök gürültüsü, fırtına ve havai fişekli zamanlarda köpeğinizi korumak ve yanınıza almak onu korumanıza yardımcı olacaktır. Köpeğinizin dış ortamla bağlantısını kesin ve onu korkutan faktör ortadan kalkana kadar köpeğinize destek olun.

Köpeğinizin Kaçmasına Nasıl Engel Olursunuz?

Temel prensip kaçmasını zorlaştırmaktır. Köpeğinizi başıboş bırakmamak, çit yoksa çit yapmak, bir çitiniz varsa daha yükseğini yapmak gibi önlemler alınmalıdır.

Tedbirleri artırmak elbette güzeldir. Fakat daha önemli iş köpeğinizin neden kaçtığını anlamaktır. Köpeğinizi çitler ile içeride tutabilirsiniz, ama köpek sıkılmışsa veya korkmuşsa bu ona eziyetten başka bir şey olmayacaktır.

Köpeğiniz hala kaçmaya devam ediyorsa, sorunun kaynağını bulamamışsanız veya çözememişseniz artık bir köpek eğitmeninden yardım almaya başlamanın vakti gelmiş olabilir.