Diş gösteren bir köpekle muhtemelen karşılaşmışsınızdır. Bunun anlamının “uzak dur” olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ve muhtemelen haklısınız. Peki, köpeklerin diş göstermesi gerçekte ne anlam ifade ediyor? Diş göstermesi gülmesi anlamına mı geliyor yoksa saldırganlık göstergesi mi?

Köpeğiniz diş gösterdiğinde aslında vücut dilini kullanıyor. Köpeğinizin size ne anlatmaya çalıştığını bulmanız gerekiyor.

Köpeğimizin Bize Verdiği Mesaj Ne?

Genellikle, bir köpek dişlerini gösterirse, size “geri çekil” şeklinde çok net bir mesaj veriyordur. Bunu bir uyarı görmelisiniz. “Ya dur ya da bu dişleri kullanacağım” diyor olabilir. Bu davranış çok daha ciddi bir saldırganlığın davetiyesi olabilir. Diş göstermeyi genellikle hırlama gibi seslerle yaparlar, Buna ek olarak dikleşmiş kulaklar, sert vücut duruşu, yukarıda ve hızla ileri-geri sallanan kuyruk bir köpeğin saldırganlığını göstermesinin en temel şeklidir.

Köpekler diş gösterme davranışını genellikle; korku, aşırı bunalma, acı hissetme, fazla uyarılma, bir objeyi koruma veya alan koruma gibi sebeplerle sergilerler. Bu tip davranış gösteren bir köpek onun alanına girildiğini düşünüyor olabilir. Böyle durumlarda o köpeği rahat bırakmak akıllıca olacaktır. Göz teması kurmayın ve dikkatlice köpekten uzaklaşın.

Bazen de köpek hiçbir sebep yokken, saldırganlık sergilemeden dişlerini gösterirler. Bu davranışa itaatkar gülümseme denir. Genelde dudak yalama, önden bakma, rahat bir vücut duruşu ve kafaya düz oturan kulaklar gibi tehdit edici olmayan vücut dili eşlik eder. Bu davranış genellikle bir olayı sakinleştirmek istedikleri gözlemlenir.  Bazı zamanlarda ise aşırı stres ya da endişenin göstergesi olabilmektedir. O yüzden köpeğiniz bu davranışı uzun süredir yapıyorsa dikkatli olmanızda fayda vardır.

Çoğu veteriner, dudak yalamanın stres ve endişe kaynaklı olduğunu söyler. Köpeğinizde uysal görünen bir gülümseme, dudak yalama gibi davranışlar görürseniz, onun bu duruma girmesine neden olan problemi bulup, çözmeye çalışın.

Nasıl Davranmalıyız?

Köpeğiniz size ya da başkasına dişlerini gösteriyorsa, diğer vücut dillerine göz gezdirin. Sebebi konusunda emin değilseniz veya agresiflik hissediyorsanız size ya da bir başkasına zarar gelmeden bir eğitmen ile görüşmekte fayda vardır.

Köpeğinizin uysal bir gülümse mi yoksa saldırgan bir diş gösterme mi sergilediğinden emin değilseniz, en iyi seçenek bir uzmandan yardım almaktır. Her zaman önce güvenlik.

Eğer köpeğinizin sadece gülümsediğini düşünüyorsanız ve vücut dilinde de bir saldırganlık görmüyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Fakat tedbir amaçlı köpeğinizi gözlemeye devam etmelisiniz.

Diş Göster Eğitimi

Agresif olarak diş göstermeye köpekler için diş gösterme eğitimi verilebilir. Dişlerini göstermesini isteyip, bunu başardığınızda köpeğinizi ödüllendirerek bu eğitimi verebilirsiniz. Ancak bu eğitimi vermeye başlamadan önce köpeğinizin bunu saldırgan olarak yapmadığından emin olmalısınız.