Apartmanda köpek beslenir mi?  Doğru köpek cinsini seçerseniz bu hiç zor değil. Daireniz için uygun köpek cinsini özenle seçmelisiniz. Sessiz ve orta enerjili köpekleri bulmak sizi çok rahatlatacaktır. Büyük köpek cinleri genellikle uygun olmasa da küçük ve orta büyüklükte ırklar size göre olabilir. İşte sizler için seçtiğimiz en iyi köpekler.

  1. Base (Basset Hound)

Base cinsi köpekler küçük ırk grubuna girerler. Baseler çoğu av köpeğinden daha az havladıkları için apartman dairelerine uygundurlar. Bassetlerin enerjisi orta düzeydedir fakat yaşı ilerledikçe enerji seviyesi düşecektir. Bu ırk için günlük yürüyüşler yeterli olacaktır. Çok fazla egzersiz ihtiyaçları yoktur.

Genel Cins Özellikleri:

Boy: 18 cm

Ağırlık: 18-30 kg arası

Fiziksel özellikler: Uzun kulaklar, düşük boy, renk olarak; siyah, kahverengi, beyaz ve fazlasını içerirler.

  1. Bichon Frise (Bişon Çuha Köpeği)

Bişon Köpeği (Bichon Frise)Bişon cinsi köpekler, küçük ırk köpek sevenlerin favorisidir. Genellikle orta düzey enerjiye sahiptir. Sadık ve mutlu köpeklerdir. Çoğu küçük ırkta olan agresiflik ve havlama bu ırkta daha az görülmektedir. Günlük olarak yürüyüş ve oyunlar bichonlar için yeterlidir.

Genel Cins Özellikleri:

Boy: 25-30 cm arası

Ağırlık 5-7 kg arası

Fiziksel özellikler: Dikkatli gözler, düşük cesaret düzeyi, beyaz, kayısı ve krem renklerine sahiptirler.

 

  1. Buldog

apartmanda köpek buldogOrta boya sahip Bulgodlar, orta düzeyde enerji seviyesine sahiptir. Düzenli egzersiz isterler, ancak bu cinsin aktiviteler için çok düşük toleransları vardır. Günlük 1-2 yürüyüş ve oyunlarla egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Buldoglar genellikle sadık ve neşelidirler. Horlamalarına takılmadığınız sürece, sessizdir diyebiliriz.

Genel Cins Özellikleri:

Boy: 35-40 cm arası

Ağırlık: 18-25 kg arası

Fiziksel özellikler: Kalın gövdeli, küçük yüzlü, renkleri; açık kahverengi, kırmızı, beyaz ve daha fazlasını içerirler.

  1. Cavalier King Charles Spaniel

Apartmanda Cavalier King Charles SpanielCavalier king charles spaniel cinsi, genel olarak iyimser, neşeli, sakin ve naziktir. Orta düzey bir enerjileri vardır. Günlük düzenli yürüyüş ve oyunlar bu ırk için yeterli olacaktır. Bu köpekler orta derecede ses yaparlar fakat koltukta yanınızda yatmaya bayılırlar.

Genel Cins Özellikleri:

Boy: 30-35 cm arası

Ağırlık: 6-8 kg arası

Fiziksel özellikler: Orta büyüklükte, ipeksi kürkler, renk olarak; siyah, kahverengi, ten rengi içerir.

 

  1. Chihuahua

apartmanda ChihuahuaChihuahualar küçücük boyları içerisinde çok sayıda kişilik bulundurabilirler. Orta ila yüksek enerjili bir cinstir. Chihuahualar günlük yürüyüşler ve oyunlar ile enerjilerini atabilirler. Bu cinste, davetsiz misafirler geldiğinde havlama sorunları görülebilir. Zil sesi duyduklarında çılgına dönerler. Fakat bu davranışlar eğitim ile çözülebilir.

Genel Cins Özellikleri:

Boy: 13-20 cm arası

Ağırlık: 3-5 kg arası

Fiziksel özellikler: Pürüzsüz veya uzun kürklü olabilir. Siyah, ten rengi ya da farklı renkleri olabilir.

  1. Tüysüz Çin köpeği (Chinese Crested Dog)

Tüysüz Çin köpeği, ailesiyle zaman geçirmeyi seven, sevecen bir ırktır. Küçük boyunlar ve orta düzey enerji ihtiyaçları bu ırkı iyi bir apartman köpeği yapmaktadır. Narin görüntüsünün altında, atik bir sporcu bünyesi vardır. Köpek sporları ve bulmaca oyunları ile bedenlerini ve zihinlerini çalıştırabilirsiniz.

Genel Cins Özellikleri:

Boy: 28-33 cm arası

Ağırlık: 4-6 kg arası

Fiziksel Özellikler: Başında, ayaklarında ve kuyruğunda yumuşak ipeksi tüyleri vardır. Siyah, krem ve daha farklı renkler içerebilir.

  1. Tazı (Greyhound)

Tazı (Greyhound)Yarışçı olmalarıyla biliniyor olabilirler fakat bu cins apartman için uygundur. İyi bir koşucu olsalar da günlük yürüyüşten fazlasına ihtiyaç duyacak kadar dayanıklılığı yoktur. Son derece şefkatli olan bu ırk yalnız kaldığında gürültü yapabilir. Yalnız kalma için eğitim alması bu duruma çözüm olabilir.

Genel Cins Özellikleri:

68-76 cm arası

27-32 kg arası

Fiziksel Özellikler:  Uzun ve dar gövdelidir. Siyah, kırmızı, beyaz ve fazlasını içerebilirler.

 

  1. Maltese

MalteseMalteseler nazik bir oyucudur. Günlük yürüyüşler ve oyunlar bu ırk için yeterlidir. Diğer küçük ırklara göre daha az gürültücüdür.

Genel Cins Özellikleri:

Boy: 17-23 cm arası

Ağırlık: 7 kg civarı

Fiziksel Özellikler: Açıkgözlü, beyaz tüylüdürler.

 

 

  1. Poodle

apartmanda Poodle3 çeşit Poodle bulunmaktadır. Standart, minyatür ve toy poodle olarak geçen en küçük boy ayrılır. Poodlelar apartmanlar için çok uygundurlar. Poodlelar çok zeki köpeklerdir. Orta ve yüksek seviyede enerjileri vardır. Bazı poodleların egzersiz ihtiyacı olabilir, ev ortamında yapacağınız ufak egzersizler yeterli olacaktır. Uygun bir eğitimle disiplinli ve itaarkar olabilirler.

Genel Cins Özellikleri:

Boy: Standart olanlar; 38 cm den fazla minyatür olanlar; 25-38 cm arası en ufak boy; 25 cm e kadar.

Ağırlık: Standart; 18-32 kg arası, minyatür; 5-7 kg arası, en ufak boy; 2-3 kg arası arasıdır.

Fiziksel özellikler: Fazla tüy dökmezler, kıvırcık ve yoğun tüy yapısına sahiplerdir. Beyaz, kayısı, siyah, kahverengi ve farklı renklere sahip olabilirler.

  1. Shih Tzu

Shih TzuShih Tzu, günlük yürüyüş ve oyundan fazlasına ihtiyaç duymayan, sevecen, mutlu ve küçük bir cinstir. Sahiplerine bağlıdırlar. Evde yalnız kalmakta biraz sorun yaşarlar fakat eğitim ile bu sıkıntının üstesinden gelinebilir.

Genel Cins Özellikleri:

Boy: 23-28 cm arası

Ağırlık: 4-8 kg arası

Fiziksel Özellikler: Uzun ve akıcı tüyleri vardır. Siyah, altın, kahverengi, gümüş ve daha farklı renklere sahip olabilirler.